Czy warto mieć dywan carpet decor?

 

Zalety i wady

 

Dywany w ostatnich latach wracają do łask. Moda ewoluuje i ma wpływ także na ten aspekt wystroju. Kiedyś dywany pokrywały większą część podłogi, zakrywając często niezbyt estetyczne płytki pcv czy mocno sfatygowane deski.  Dziś podłoga dzięki stylowej terakocie, egzotycznemu drewnu czy idealnej wylewce bywa ważnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Dywany spełniają szereg funkcji, dlatego w tym artykule przyjrzymy się bliżej ich cechom.

 

Zalety

 

Dywany są praktyczną dekoracją przestrzeni. Są cenione między innymi za to, że:

  • utrzymują ciepło dzięki nim, podłoga się nie wychładza;
  • izolują akustycznie – tłumią dźwięki kroków;
  • dekorują przestrzeń – efektowny dywan jest ozdobą salonu, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni czy łazienki;
  • oferują miękkość stąpanie po dywanie jest przyjemniejsze niż po twardej podłodze;
  • wypełniają duże przestrzenie jeśli salon jest duży, a jednocześnie znajduje się w nim mało mebli, przestrzeń może wydawać się zbyt pusta;
  • nadają charakter pomieszczeniu jeśli mieszkanie jest urządzone w spokojnej tonacji, carpet decor doda przestrzeni wyrazu;
  • chronią podłogę łatwiej jest pielęgnować czy nawet wymienić dywan niż wymienić podłogę;

Jednym z argumentów, które powodują, że nie nie decydujemy się na położenie w domu dywanu jest przekonanie, że zbierają kurz i brud. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie włosie i tkanina oraz regularne odkurzanie i cykliczne pranie pozwalają utrzymać ten element dekoracji w czystości. zniwelować to odczucie.  Uważa się powszechnie, że dywan nie jest dobrym wyborem dla alergików. Tymczasem na rynku można znaleźć dywany wykonane z materiałów syntetycznych, które nie tylko mają właściwości elektrostatyczne, lecz także nie chłoną wilgoci.

Przeciwnicy dywanów obawiają się także trudności z czyszczeniem dywanu, szczególnie tego w dużym rozmiarze. Na szczęście na rynku dostępne są znakomitej jakości środki do dezynfekcji i prania na sucho. Dywan wystarczy posypać proszkiem lub spryskać pianką, a następnie dokładnie odkurzyć.

Zalet dywanów jest zatem więcej niż wad. Jeśli wciąż jednak mamy wątpliwości, czy tego typu dodatek wnętrzarski jest nam potrzebny, postawmy na metodę małych kroków. Warto na początek zdecydować się np. na niewielki dywan, np. dywan zebra do małego pomieszczenia. Zobaczymy wówczas, czy nasze mieszkanie zyska na urodzie, a naszym stopom będzie przyjemniej. Z kolei alergicy w ten sposób będą mogli obserwować reakcję swojego organizmu na zbierające się w dywanie roztocza.