Idealnie dobrany do wnętrza dywan ociepla nie tylko podłogę, ale również wizualnie całe pomieszczenie, dodając mu jednocześnie charakteru. Może spełniać wiele praktycznych funkcji, np. podzielić wnętrze na strefy funkcjonalne, zabezpieczyć drewnianą podłogę przed zarysowaniami, spajać kolorystycznie wnętrze, a w przypadku dywanów dla dzieci – odgrywać rolę dodatkowej zabawki, zwłaszcza wtedy, gdy zdobią go kręte ścieżki toru samochodowego.
Wybór odpowiedniego dywanu do salonu powinien pójść gładko, jeśli wnętrze Twojego domu zostało urządzone w jednym z efektownych stylów aranżacyjnych. Dywan jedwabny o tradycyjnym, perskim wzorze i krótkim, gęstym runie, sprawdzi się doskonale w klasycznych wnętrzach lub tych urządzonych w stylu glamour. Miękki dywan w geometryczne wzory o dłuższym włosiu będzie prezentował się doskonale w nowoczesnych wnętrzach. Do salonu lub sypialni w stylu skandynawskim wybierz zaś puszysty dywan (np. shaggy) w ciepłych i stonowanych odcieniach barw ziemi.
Wybierając idealny dywan do domu, warto zastanowić się, czy postawić na wyrób tkany maszynowo, czy na rękodzieło. Dywany handmade są ręcznie wiązane lub tkane na krosnach ręcznych, np. w Indiach. Znajdziesz je w ofercie EsteliaStyle.pl w ekskluzywnej kolekcji Carpet Decor – Handmade Collection. Wyróżniają się one najwyższą jakością uzyskaną za sprawą wysokogatunkowej wełny z Nowej Zelandii lub Nepalu, miękkich włókien wiskozy, wiskozy bambusowej i bawełny. Charakterystyczne są dla nich również oryginalne wzory. Na szczególną uwagę zasługuje również rękodzieło lokalne, w tym dywany ręcznie robione ze sznurka na szydełku, na drutach lub na maszynie dziewiarskiej. Sprawdź, do jakiego typu wnętrz będą pasowały dywany ręcznie robione!
Wykonany zgodnie ze sztuką rękodzielniczą elegancki dywan to doskonałe uzupełnienie nie tylko nowoczesnych, minimalistycznych apartamentów, ale przede wszystkim pełnych naturalnego wdzięku, skandynawskich przestrzeni. Ręcznie tkany dywan wełniany stanowi efektowną dekorację, zapewniając jednocześnie regulację wilgoci w pomieszczeniu. Jest przyjemny w dotyku i przyjazny środowisku. Za upodobaniem do rękodzieła stoją bowiem nie tylko perfekcja wykonania i dbałość o detale, ale również troska o użycie zdrowych, naturalnych i często recyklingowanych materiałów.
Dywany ręcznie robione ze sznurka bawełnianego lub wełny to idealne rozwiązanie do wnętrz, urządzonych w stylu boho, retro lub rustykalnym. Świetnie komponują się z kwiatami doniczkowymi, makramą i peerelowskimi meblami, a także z innymi wyrobami dziewiarskimi, w tym grubymi pledami, koszami lub poszewkami na poduszki. W zależności od grubości splotu i wzoru, ręcznie robiony na szydełku dywan może stać się wygodną matą do zabawy i odpoczynku, elegancką ozdobą salonu lub praktyczną osłoną podłogi pod meble w jadalni. Jedno jest pewne – doskonale przylega do podłogi, jest miły w dotyku i niepowtarzalny.
Ogromną frajdę sprawia samodzielne wykonanie dywanu na szydełku, co jest nie lada wyzwaniem, choć z pomocą przychodzą darmowe tutoriale. Wolisz gotowe rozwiązanie? W podjęciu decyzji, jaki dywan ręcznie robiony wybrać, pomoże Ci przyjrzenie się parametrom, kształtom i kolorom pomieszczenia, w którym chcesz go rozłożyć, a następnie dobranie odpowiedniego wzoru i kształtu modelu z kolekcji. Dywany ręcznie robione różnią się ponadto materiałem i techniką wykonania. Każdy model jest unikalny za sprawą sztuki rękodzielniczej.
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając dywany ręcznie robione do domu? Po pierwsze weź pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. W tej kategorii znajdziesz:
Cena ręcznie robionych dywanów będzie uzależniona zarówno od techniki wykonania, jak i użytych materiałów. Do najdroższych, a przy tym najbardziej cenionych i efektownych dodatków do domu, należą dywany jedwabne i wełniane, w stu procentach naturalne. Ich produkcja jest czasochłonna i niezwykle precyzyjna. Znacznie tańsze dywany z włókien syntetycznych bronią się jednak długą żywotnością, odpornością na plamy i uszkodzenia mechaniczne, a przy tym doskonałym wyglądem.
Po drugie decydując się na dywany ręcznie robione do domu, zwróć uwagę na
sposób ich wykonania. Do najpopularniejszych metod tkania dywanów należą:
na odpowiednią wysokość po zakończeniu igłowania oraz doklejenia spodu dywanu,
Zastanawiasz się, jak odróżnić dywan tkany ręcznie od wykonanego maszynowo? Kluczem jest jego niedoskonałość, czyli widoczne ślady pracy ludzkich rąk, zwłaszcza we wzorze tworzącym runo oraz na spodzie dywanu, gdzie znajdziesz charakterystyczne supełki rozłożone nierównomiernie. Dywany ręcznie robione nie mają dodatkowego podszycia, za to często zdobią je frędzle, jako naturalna część dzieła wykonanego metodą supełkową.
Trzecim elementem do rozważenia podczas podejmowania decyzji o zakupie ręcznie wykonanego dywanu są walory estetyczne – kształt, wzór i kolor. Jeśli chodzi o kształt, w dużych, otwartych przestrzeniach świetnie sprawdzi się dywan okrągły lub prostokątny. Jego wielkość uzależnij od potrzeb danego pomieszczenia. Może się okazać, że zamiast jednego dużego dywanu lepiej położyć na podłodze kilka mniejszych, wyznaczając w ten sposób strefy funkcjonalne. Pamiętaj, by krawędzie dużego dywanu znajdowały się w odległości co najmniej 90 cm od ścian, aby możliwe było swobodne otwieranie drzwi i korzystanie z mebli.
Jeśli chodzi o wzór dywanu, wykorzystaj prostą zasadę – im bardziej wzorzysty wystrój całego pomieszczenia, tym bardziej stonowany dywan – i na odwrót. Do wnętrz utrzymanych w stonowanych, jednolitych barwach możesz wybrać dywan w geometryczne, perskie lub abstrakcyjne wzory. Nowoczesne dywany tkane ręcznie często przypominają dzieła sztuki. Bardzo modny jest również ażurowy dywan, wykonany na szydełku, który świetnie dopełni wnętrze rustykalne.
Podsumowując – jak wybrać dywan idealny do domu+ Kieruj się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim przeznaczeniem, funkcjonalnością oraz jakością wyrobu, za którą stoją tradycyjne metody tkania. Dywany ręcznie robione są produktami najwyższej jakości, a piękno rękodzieła wnosi do wnętrza odrobinę luksusu i ekstrawagancji.