Fotel Chesterfield – sposób na stylową aranżację domowego biura

 

Wzrost popularności pracy zdalnej sprawia, że coraz więcej osób chce stworzyć biuro w zaciszu swojego domu lub mieszkania. Posiadanie odrębnej strefy przeznaczonej do pracy ma wiele plusów. Przede wszystkim jesteśmy w stanie oddzielić sferę zawodową od prywatnej. W wydzielonym gabinecie łatwiej się skoncentrować na wykonywaniu swoich obowiązków. Domowe biuro powinno oczywiście zapewniać nam wysoki komfort pracy, a przy tym spokój. Jak zaaranżować taką przestrzeń?

Czym powinien wyróżniać się domowy gabinet?

W najlepszej sytuacji są osoby, które mają możliwość przekształcenia konkretnego pomieszczenia w miejsce pracy. Jeśli jednak metraż mieszkania na to nie pozwala, konieczne jest wydzielenie odrębnej strefy, np. w salonie lub sypialni. Najważniejsza zasada dotycząca aranżacji biura jest taka, że wszystkie meble oraz pozostałe elementy wyposażenia muszą pasować do charakteru naszej pracy. Co za tym idzie, domowy gabinet radcy prawnego będzie znacznie różnić się od gabinetu osoby pracującej kreatywnie. Przykładowo w tym pierwszym może znaleźć się sofa skórzana, a w drugim kolorowa kanapa. Na atmosferę wpływają także detale znajdujące się w pomieszczeniu. Ponadto trzeba ustalić, czy w biurze mamy zamiar przyjmować klientów i kontrahentów, czy też jest to wyłącznie przestrzeń przeznaczona dla nas. O jakich zasadach warto jeszcze pamiętać?

 

  • Duże znaczenie ma wybór kolorów panujących w gabinecie. Pamiętajmy, że w ogromnym stopniu wpływają one na nasze samopoczucie. Zważywszy na to, że w biurze, nawet tym domowym, spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie, trzeba koniecznie pomyśleć o ich odpowiednim dopasowaniu. Zbyt wyraziste i intensywne odcienie działają rozpraszająco, a nawet mogą irytować. Istnieje też ryzyko, że będziemy przytłoczeni barwami i trudniej będzie się nam skoncentrować na pracy. W domowym gabinecie 70% kolorów powinny stanowić jasne i stonowane odcienie.

 

  • Kolejną kwestią jest wybór stylu, w jakim chcemy urządzić gabinet. Najlepiej, aby był on spójny z ogólnym wyglądem mieszkania. Styl należy też dopasować do charakteru naszej pracy. Przykładowo, osoby, których zawód cieszy się zaufaniem publicznym, a ich wizerunek ma bardzo istotne znaczenie, mogą zdecydować się na styl klasyczny, który kojarzy się z angielskimi gabinetami. W takim biurze może znaleźć się np. skórzana kanapa Chesterfield, masywne dębowe biurko oraz meble wykonane z ciemnego drewna. Całość znakomicie uzupełni skórzany fotel oraz regały wypełnione książkami.

Styl wnętrza a dobór elementów wyposażenia

Większość domowych biur jest aranżowanych w nowoczesny sposób. Wynika to z faktu, że minimalistyczna przestrzeń ułatwia koncentrację, a jednocześnie nie przytłacza nadmierną ilością bibelotów. W tym przypadku warto kierować się prostotą i harmonią, które powinny przejawiać się nie tylko w doborze mebli, ale również w kolorach i detalach. Nacisk kładzie się na funkcjonalność oraz wygodę. W większym gabinecie znakomicie sprawdzi się np. kanapa narożna. Posłuży ona nie tylko podczas przyjmowania klientów, ale również w trakcie odpoczynku. Doskonałym uzupełnieniem będą jednak kolorowe akcenty. Przykładowo można zdecydować się na fotele uszak w oryginalnym odcieniu.

 

Domowy gabinet, w którym przyjmujemy klientów, może zostać urządzony także w stylu glamour. To świetny wybór w przypadku osób działających w branży beauty. Warto zwrócić szczególną uwagę na eleganckie wykończenie oraz dbałość o detale. W przypadku doboru mebli znakomicie sprawdzi się kanapa pikowana wyposażona w wygodne oparcie i siedzisko oraz miękkie podłokietniki. Przyda się także biurko ze szklanym blatem, krzesła z pikowaną tapicerką lub obite welurem. Pozostałe meble mogą być przeszklone, co pozwoli wyeksponować produkty. Spore znaczenie mają też detale. Warto zainwestować np. w świecznik, wazon z kwiatami czy ozdobną lampę.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble gabinetowe?

Warto pamiętać, że gabinet to nasze miejsce pracy, dlatego meble powinny w pewnym stopniu różnić się od tych typowo domowych. Przede wszystkim muszą być funkcjonalne i wygodne. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do typowych mebli biurowych. Kluczowe jest bowiem, aby odpowiadały nam wizualnie, pasowały do stylu i charakteru pracy oraz zapewniały wysoki komfort użytkowania. Najlepiej sięgnąć po elementy wyposażenia wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ przełoży się to na ich wytrzymałość oraz atrakcyjny wygląd.

 

Szczególną uwagę należy poświęcić zestawowi: biurko + krzesło – to właśnie one stanowią główne elementy gabinetu, chyba że nasza praca ma nieco innych charakter i nie polega na używaniu komputera przez cały dzień. Przede wszystkim upewnijmy się, czy dane meble są dopasowane do naszego wzrostu. Trzeba też uwzględnić jakie elementy mamy zamiar trzymać na biurku. Jeśli chodzi o krzesło, można zdecydować się np. na typowo biurowe modele obrotowe. Ciekawym rozwiązaniem są też uszaki fotele, które zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania. Miękkie oparcie oraz podłokietniki gwarantują pełną wygodę również w trakcie przerwy od pracy.