Integralnym elementem przemyślanej i dobrze zaprojektowanej jadalni są designerskie krzesła – obok dużego stołu i ciepłego, punktowego oświetlenia,. Styl skandynawski pozwala zaaranżować tę przestrzeń, która przeznaczona jest przede wszystkim na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, w sposób harmonijny i funkcjonalny, ze szczególnym uwzględnieniem wygody domowników i gości. Znając kilka podstawowych zasad, dzięki którym powstaje magiczny klimat hygge, wniesiesz do domu mnóstwo pozytywnej energii. Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest styl skandynawski.
Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Europy Północnej. Jego cechy charakterystyczne wykrystalizowały się na przestrzeni lat głównie wśród Duńczyków, Finów i Norwegów, których łączy ten sam klimat i uwarunkowania atmosferyczne. Długie noce, zachmurzone niebo, a w związku z tym niewielka ilość promieni słonecznych, które mogłyby rozświetlić wnętrza apartamentów i domów, sprawiają, że Skandynawowie wyspecjalizowali się w dodawaniu pomieszczeniom blasku na własną rękę.
We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim dominują biel, ciepłe odcienie brązu i szarości. Przestrzeń jest otwarta, podzielona na strefy funkcjonalne za sprawą przygaszonego, punktowego oświetlenia i mnóstwa świec wykonanych z naturalnych surowców. Bardzo często znajdziesz tu również kominek. Właśnie ze Skandynawii pochodzą najmodniejsze modele lamp industrialnych (w tym dzieła duńskiego mistrza Poula Henningsena) i zachwycających formą mebli. Tylko tutaj docenisz surowość litego drewna i kamienia, miękkość tkanin naturalnych, w tym wełnianych pledów, aksamitnych tapicerek, puszystych dywanów i wykładzin w sypialni, kontrastujących z drewnianą podłogą w salonie, gdy chłód z zewnątrz próbuje wedrzeć się do domu.
Bardzo często krzesła w stylu skandynawskim, szczególnie w jego folkowej odmianie, są bielone – podobnie jak podłogi. Jeśli zajrzysz do nieco nowocześniejszego apartamentu skandynawskiego, znajdziesz w nim więcej kontrastów – połączeń czerni i bieli, gładkich tkanin z teksturowanymi, wyrazistymi, geometrycznymi wzorami, dodatków ze stali i szkła. Wciąż jednak uwagę będą przykuwać duże, odsłonięte okna, harmonia, prostota, spójność i funkcjonalność wystroju.
Chcesz wprowadzić klimat skandynawski do swojego wnętrza? Nie musisz trzymać się sztywno wszystkich zasad. Wystarczy, że dobierzesz idealne krzesła w stylu skandynawskim do jadalni lub kuchni połączonej z salonem.
Lekkość i ergonomiczna forma to dwa najważniejsze wyróżniki krzeseł skandynawskich. Poznasz je również po konstrukcji z litego drewna naturalnego,
niebanalnych kształtach ramy, która zaledwie muska barki, i dodatkach z miękkich tkanin naturalnych. Proste i funkcjonalne krzesło skandynawskie białe lub w naturalnym kolorze drewna ocieplisz designerską poduszką lub przewieszonym przez oparcie pledem. Silny związek z naturą podkreślisz za sprawą roślin doniczkowych i stołu z blatem z litego drewna.
Zastanawiasz się, czy krzesło welurowe rzeczywiście wpisuje się w styl skandynawski? Jeśli wybierzesz model z kubełkowym siedziskiem bez podłokietników, np. z ekskluzywnej serii Bora Bora lub Capri z katalogu EsteliaStyle.pl, to zdecydowanie tak!. Pamiętaj, że zawsze możesz połączyć proste, drewniane krzesła ustawione wzdłuż dłuższych boków stołu z wygodniejszymi modelami krzeseł welurowych, tapicerowanych tkaniną lub skórą naturalną, z podłokietnikami, np. z serii Joy, ustawionymi u dwóch szczytów stołu. W ten sposób nadasz aranżacji niepowtarzalnego charakteru, a jednocześnie zapewnisz wygodę codziennego użytkowania stołu w jadalni.
Do wielu nowoczesnych aranżacji skandynawskich świetnie pasują również białe, lekkie krzesła o wygodnym, kubełkowym siedzisku wykonanym z tworzywa polipropylenowego oraz z nóżkami z drewna. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, wybranego stylu oraz gustu. Zaufaj swojej intuicji i ze wsparciem ekspertów EsteliaStyle.pl znajdź idealne krzesła w stylu skandynawskim do jadalni lub salonu.
Podsumowując, krzesła w stylu skandynawskim wyróżniają się:
Wybierając krzesła w stylu skandynawskim do jadalni połączonej z salonem, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, w tym kolor i formę, ale przede wszystkim na wymiary mebli oraz ich optymalne ustawienie przy stole. Obowiązuje tu zasada zachowania 30 i 60 cm przestrzeni. Pomiędzy siedziskiem krzesła a blatem stołu powinno być minimum 30 cm wolnej przestrzeni, natomiast na każde siedzisko warto zostawić min. 60 cm miejsca na blacie stołu, aby zapewnić gościom swobodę ruchów.
Klasyczne krzesło skandynawskie do jadalni cechuje prosty, minimalistyczny, drewniany stelaż. Krzesło tapicerowane to rozwiązanie bardziej eleganckie i zapewniające większy komfort. Krzesło welurowe w stylu skandynawskim powinno wyróżniać się odpornością tkaniny na plamy, przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Pragmatycy wybiorą raczej wysokiej jakości poliester niż efektowny aksamit lub ekoskórę. Wygodę zapewni zaś wypełnienie krzesła welurowego elastyczną pianką, ergonomiczne wyprofilowane oparcie i solidne, stabilne, drewniane nóżki. Niezawodność mebli do jadalni to podstawa udanej aranżacji. Wybór skandynawskiego designu gwarantuje zaś wyjątkowy, przytulny klimat.