Kanapa narożna czy prosta?

 

Nie ma salonu bez kanapy

Salon stanowi centralny punkt domu – to w nim spotyka się rodzina, by wspólnie spędzić czas na rozmowie, oglądaniu telewizji, wypoczynku. Zazwyczaj jest to największy pokój w całym domu, często pełni też funkcję jadalni, a nierzadko nocują w nim goście. Niezbędnym meblem, bez którego nie może obejść się żaden salon, jest zatem wygodna kanapa.

Wybierać możemy spośród różnych rodzajów kanap, takich jak kanapa narożnikowa, prosta, w dowolnym stylu, z poręczami lub bez nich, z zagłówkami, a nawet podnóżkami. Niektóre z modeli są również wyposażone w funkcję spania – mogą zostać rozłożone i służyć jako dodatkowe posłanie, co, choć dla jednych jest tylko zbędnym dodatkiem, dla innych stanowi ogromną zaletę.

Kanapa czy fotele?

Główną zaletą przemawiającą na korzyść kanapy jest to, że zbliża do siebie ludzi. Pozwala kilku osobom usiąść blisko siebie, dzięki czemu tworzy między nimi prawdziwie rodzinną atmosferę. Jest idealnym siedziskiem dla rodzin z dziećmi czy ukochanym zwierzakiem domowym.

Jedna kanapa trzyosobowa, pomimo swych gabarytów, zajmować będzie też zdecydowanie mniej miejsca niż trzy osobne fotele. Poza tym wiele modeli kanap możemy rozłożyć do spania, co w przypadku foteli zdarza się dużo rzadziej.

Rodzaje kanap

Rynek meblarski obfituje w różnego rodzaju kanapy, dlatego wybór tej najodpowiedniejszej do naszego salonu może nie być prosty. Poszukując idealnego rozwiązania, warto rozważyć kilka najpopularniejszych opcji konstrukcyjnych:

  • kanapa prosta, czyli długie siedzisko z oparciem i poręczami;
  • kanapa narożna – duży mebel składający się z dwóch części połączonych ze sobą pod kątem prostym, który może pomieścić większą liczbę osób, a rozłożony tworzy bardzo dużą powierzchnię do spania;
  • kanapa z poręczami – zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w wygodne poręcze po obu stronach siedziska;
  • kanapa bez poręczy – te designerskie meble nadają wyjątkowego charakteru wnętrzu, a brak poręczy dodatkowo zwiększa powierzchnię siedziska.

Ponadto warto zastanowić się nad odpowiadającą nam długością kanapy. Kanapy proste są zazwyczaj dwu-, trzy- lub czteroosobowe, więcej osób mogą pomieścić modele narożne. Wybór długości mebla powinien zależeć od naszych potrzeb oraz wielkości samego salonu.

Jaki design do Twojego salonu?

Nieduże i średniej wielkości mieszkania są przeważnie urządzane w stylu tradycyjnym lub klasycznym. W tak zaaranżowanych wnętrzach sprawdzają się meble lekkie i uniwersalne – na przykład kanapa w stylu skandynawskim, pozbawiona zbędnych ozdobników, na drewnianych lub metalowych nóżkach i ze średnimi poręczami, najlepiej tapicerowana gładką tkaniną bez włosa, fakturą przypominającą bawełniane bądź lniane płótno. Przykładem takiego mebla jest kanapa Modern, do której można dokupić również pasujący fotel i otomanę. Model ten, po dobraniu odpowiedniej tapicerki, nadaje się też doskonale do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym, loftowym, a nawet w stylu hamptons. To też doskonały wybór do biura i eleganckiej poczekalni.

A może marzy Ci się kanapa skórzana, ale masz mało miejsca na większy model? Dwuosobowa kanapa Boston będzie strzałem w dziesiątkę. Jest ona bardzo kompaktowa, ma zgrabne poręcze i wygodne siedzisko, a do tego można zamówić ją z funkcją spania. Będzie doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego salonu, gabinetu w stylu myśliwskim, a nawet biura.

Pragniesz dodać do salonu mebel inspirowany przeszłością? Kanapa w stylu retro na cienkich drewnianych nóżkach i z tapicerką w intensywnej barwie sprawdzi się doskonale. Będzie pasować na przykład do przestronnego pokoju o dużych oknach, drewnianej podłodze i ciekawym dywanie z długim włosem.

W pokoju w stylu vintage najlepiej sprawdzi się kanapa pikowana Chesterfield Classic . To mebel dość pokaźnych rozmiarów, którego piękno podkreśli drewniany parkiet oraz duża, jasna przestrzeń. Stworzy zgrany duet z perskim dywanem z naturalnej wełny.

W komplecie raźniej

Zależnie od wielkości salonu, jedna kanapa prosta może nam nie wystarczyć. Zamiast niej można jednak wybrać kanapę narożną, która daje duży komfort podczas większych spotkań rodzinnych. Tego typu mebel warto ustawić pośrodku dużego salonu bądź w narożniku, jeśli nasz pokój dzienny należy do tych mniejszych. Każde

 

ustawienie będzie dobre, jeśli tylko pozwoli na swobodne poruszanie się oraz podkreśli walory kanapy.

Osobom, które wolą proste kanapy od narożników, ale ich zdaniem jedna to za mało, a dwie wyglądałyby dziwnie, polecamy zestawić kanapę z fotelem lub kilkoma fotelami – zależnie od potrzeb i wolnego miejsca. Nie jest problemem kupić odpowiedni komplet, jeśli zależy nam na spójnym wystroju, ale warto pamiętać, że nie jest to obowiązek. Można równie dobrze zabawić się stylami i kolorami. Nie polecamy jednak łączenia kanapy obitej tkaniną ze skórzanymi fotelami i na odwrót. Łączenie skóry naturalnej z syntetyczną również uważane jest za aranżacyjne faux pas. Zdecydowanie lepiej jest postawić na różne modele, lecz obite tym samym rodzajem materiału.

Do odpowiednio dobranej kanapy, lub kanapy i foteli, warto dopasować również inne meble i akcesoria, takie jak:

  • stolik kawowy o odpowiedniej wysokości względem kanapy – nie za niski i nie za wysoki;
  • puf – najlepiej ze schowkiem, w którym przechować można ciepły kocyk, podczas gdy sam puf posłuży jako siedzenie lub podnóżek, umilając nam wypoczynek;
  • wygodne krzesło – niezbędne, gdy odwiedzają nas osoby mające problemy ze wstawaniem;
  • dywan – nada elegancji i klimatu każdemu salonowi.

Wygodny pokój dzienny znacznie wpłynie na poprawę naszego samopoczucia, umili spędzanie wolnego czasu i sprawi, że będziemy jeszcze chętniej wracać do domu.