Kanapa w stylu skandynawskim – jak dopasować meble do aranżacji?

 

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością, co niewątpliwie wynika z jego walorów estetycznych i praktycznych. Polacy pokochali jasne kolory, przytulne wnętrza i minimalizm połączony z funkcjonalnością. Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest też prostota, dzięki czemu wnętrza nie przytłaczają, co wpływa na wysoki komfort przebywania w domowych pomieszczeniach. Chociaż ważną cechą stylu skandynawskiego jest przestronność, w praktyce sprawdzi się on nawet w mieszkaniach o mocno ograniczonym metrażu. Jak dopasować meble do takiej aranżacji?

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

Jak sama nazwa sugeruje, opisywany styl wywodzi się z Europy Północnej. Ze względu na specyficzny klimat panujący w krajach skandynawskich, dla mieszkańców niezwykle ważny jest bliski kontakt z naturą, który znajduje również odzwierciedlenie w różnych dziedzinach życia. Jednym z najważniejszych materiałów jest drewno oraz kamień. Oprócz tego styl bazuje na jasnych i stonowanych kolorach, minimalizmie i prostocie. Jeśli chodzi o barwy, paleta koncentruje się na bieli, szarości i beżach. Jedną z głównych zasad tego stylu jest ergonomiczny charakter mebli, np. kanapy. Styl skandynawski wymaga, aby wszystkie elementy wyposażenia zapewniały wysoki komfort użytkowania. Praktyczność i funkcjonalność pozwalają na zachowanie harmonii w pomieszczeniach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego sposobu aranżacji?

 

  • Chociaż mocno stonowany, styl skandynawski wcale nie jest nudny. Jasne odcienie mogą zostać przełamane bardziej wyrazistymi detalami, które wprowadzają nową energię i życie do pomieszczenia. Można zdecydować się np. na żółte lub czerwone poduszki, wazony czy świece. Konieczne jest jednak zachowanie umiaru.

 

  • Charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest też geometryczne wzornictwo, które może zostać przeniesione np. na dywany lub obrazy. Pamiętajmy też o naturalnych materiałach, takich jak len, bawełna czy wełna.

 

Dla mieszkańców krajów skandynawskich wygląd zawsze powinien iść w parze z praktycznością. Jest to główna zasada, którą warto się kierować w trakcie wybierania jakichkolwiek elementów wystroju. Dlatego też sofa skandynawska powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, odpornych na ścieranie, a przy tym jednocześnie ma prezentować się lekko i stylowo. Duże znaczenie ma wysoka jakość, gdyż dzięki niej meble posłużą przez długie lata.

Jak wybrać narożnik? Styl skandynawski w praktyce

Znając najważniejsze informacje dotyczące opisywanego sposobu aranżacji, wybór odpowiednich elementów wyposażenia nie powinien sprawić problemu. Wielu osobom marzy się salon w skandynawskim stylu, z uwagi na to, że jest to centrum każdego domu i mieszkania. Przede wszystkim powinien być on jasny i przestronny. Trzeba być zatem dość mocno zachowawczym w trakcie wybierania mebli, aby nie przytłoczyć wnętrza. Jakimi zasadami warto się kierować?

 

  • Bardzo ważne jest to, aby elementy wyposażenia prezentowały się lekko, nawet jeśli wyróżniają się dość dużym rozmiarem. Dlatego najlepiej zdecydować się na sofę wyposażoną w długie nóżki. Taki dodatek sprawia, że mebel wydaje się optycznie mniejszy i lżejszy, nawet jeśli zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu. Na takie meble powinny zdecydować się szczególnie osoby, które dysponują salonem o mocno ograniczonym metrażu. Prezentowana kanapa w stylu skandynawskim wprowadzi do pokoju harmonię oraz przytulny klimat.

 

  • Podobnymi zasadami należy się kierować, wybierając narożnik. Tego typu mebel zajmuje dużo więcej miejsca i jeśli nie dysponujemy naprawdę sporym salonem, może się okazać, że przytłacza pomieszczenie. Świetnym wyborem będzie model Karin. Jego prosta forma oraz wyposażenie we wspomniane wyżej nóżki sprawiają, że znakomicie wpisze się w aranżację w stylu skandynawskim. Narożnik jest też tapicerowany wysokiej jakości materiałami, dzięki czemu zachowa swój atrakcyjny wygląd przez bardzo długi czas.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas wybierania mebli w stylu skandynawskim?

Kolejnym ważnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu jest jadalnia. Ze względu na codzienne spożywanie posiłków, warto zadbać o to, aby przestrzeń była funkcjonalna, a jednocześnie przyjemnie spędzało się w niej czas. Kluczowy jest wybór stołu oraz krzeseł. Najlepiej postawić na naturalne drewno, które optycznie ociepla pomieszczenie i wprowadza przytulny nastrój. Krzesła w skandynawskim stylu powinny mieć drewniane nogi. Zaleca się także wybór modelu w wersji minimalistycznej. Możemy jednak zaszaleć np. z kolorem, wybierając musztardowy, zielony lub niebieski. Jeśli chodzi o stół, warto postawić na lite drewno.

Jak widać, trzymając się głównych zasad, na jakich bazuje opisywany styl aranżacji, można bez trudu stworzyć przytulne wnętrze, w którym spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością. Skandynawski wystrój jest wolny od przepychu i chaosu, a jego kwintesencją są proste oraz lekkie formy. Jest zatem polecany wszystkim osobom, które najlepiej relaksują się w pomieszczeniach, w których panuje ład i porządek, a zbyt duża liczba elementów wywołuje u nich niepokój. To także świetna opcja dla miłośników subtelnej elegancji, którzy jednak stawiają na przytulny charakter i funkcjonalność.