Narożnik skórzany czy z eko skóry? Jakie są zalety obu materiałów?

 

Skórzane meble kojarzą się nam z luksusem, drogimi apartamentami oraz nieprzemijającą klasą. To także wyjątkowo ponadczasowe elementy wyposażenia, które nie wychodzą z mody pomimo upływu lat. Niemniej jednak fotele skórzane wykonane z naturalnego materiału wiążą się z dużą inwestycją, nieosiągalną dla wielu osób. Z tego względu zamiast prawdziwej skóry wybór niejednokrotnie pada na wersje wykonane z tzw. skóry ekologicznej. Jakie są właściwości obu materiałów i czym się od siebie różnią?

 

Fotel eko skóra – czy warto się na niego decydować?

Eko skóra występuje również pod nazwą derma lub skaj. Określa się ją mianem ekologicznej lub syntetycznej. W praktyce jest to tworzywo sztuczne. Sama tkanina powstaje z polichlorku winylu lub poliuretanu, barwników oraz plastyfikatorów. Swoją fakturą przypomina naturalną skórę, choć oczywiście wiele zależy od jakości. Tym, co ją wyróżnia, jest łatwość utrzymania w czystości – nie trzeba używać w tym celu specjalnych detergentów. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek plamy wystarczy przetarcie eko skóry wilgotną szmatką.

 

Jest to znaczna różnica w porównaniu do mebli obitych naturalną skórą, która nie tylko wymaga odpowiedniej konserwacji i impregnacji, ale również trudniej poradzić sobie ze znajdującymi się na niej plamami. W razie pojawienia się zabrudzeń trzeba działać szybko i najlepiej przy pomocy odpowiednich preparatów przeznaczonych stricte do naturalnego materiału. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko jego trwałego uszkodzenia lub odbarwienia. Czym jeszcze wyróżniają się fotele eko skóra?

 

  • Kolejną ich cechą jest większa wytrzymałość na negatywny wpływ promieni słonecznych, wody oraz silnych detergentów. Nie trzeba zachowywać przesadnej ostrożności podczas użytkowania.

 

  • Syntetyczna skóra jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jednolitym kolorze mebla. W przypadku naturalnego materiału trzeba liczyć się z pewnymi różnicami, jeśli chodzi o odcień w niektórych miejscach, np. tych bardziej narażonych na promieniowanie słoneczne. Charakterystyczną cechą eko skóry jest także brak zapachu lub ewentualnie zapach syntetyczny.

 

Dla wielu osób decyzja o zakupie mebli wykonanych ze sztucznego materiału jest podyktowana przede wszystkim kwestiami finansowymi. Nie da się ukryć, że kanapy Chesterfield z eko skóry są dużo tańsze niż ten sam model wykończony skórzaną tapicerką. Jest to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy dysponują ograniczonym budżetem, ale jednocześnie chcą cieszyć się pięknym i stylowym meblem.

 

Warto jednak wspomnieć o tym, że eko skóra nigdy nie będzie tak wytrzymała, jak prawdziwa. Wynika to z faktu, że jest ona po prostu cieńsza i nie posiada właściwości, którymi wyróżnia się naturalny materiał. Trzeba też wziąć pod uwagę gorszą cyrkulację powietrza. Cieńsza struktura sprawia, że z biegiem czasu materiał może się kruszyć i pękać, ponieważ jest on bardziej podatny na przetarcia i rozciąganie. Upływający czas działa na niekorzyść mebli wykonanych z syntetycznego tworzywa, czego nie można powiedzieć o tych z naturalnej skóry. Z drugiej strony łatwość czyszczenia sprawia, że pomimo wspomnianych minusów, na fotele z eko skóry chętnie decydują się rodzice małych dzieci, a także posiadacze psów lub kotów.

Jakie zalety ma kanapa skórzana?

Naturalna skóra to klasyczny materiał oraz kwintesencja elegancji i luksusu. Można z łatwością odróżnić ją od skóry syntetycznej, wystarczy wykorzystać zmysł węchu lub dotyku. Skóra wyróżnia się charakterystycznym zapachem, którego nie da się odtworzyć. Jest także znacznie grubsza i bardziej miękka. Kolejną ważną cechą są jej naturalne właściwości oddychające. Oprócz tego skóra pochłania i oddaje wilgoć, dlatego jest podatna na zmianę temperatury i poziomu wilgotności. Czym jeszcze wyróżniają się skórzane narożniki?

 

  • Skórzany materiał wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów, przeznaczonych właśnie do konkretnego rodzaju skóry. Choć nakłady pracy są większe, jest to w praktyce inwestycja w możliwość długiego i bezproblemowego użytkowania, a także zachowania pięknego wyglądu materiału na lata.

 

  • Fotel z naturalnej skóry jest bardzo wytrzymały. Jego obecność sprawia, że wnętrze prezentuje się elegancko i z klasą. Materiał wyróżnia się dużą elastycznością, którą można utrzymać odpowiednimi zabiegami pielęgnującymi. Takie meble to produkty klasy premium, przeznaczone dla najbardziej wymagających osób.

 

Warto pamiętać, że fotele skórzane są trwałe, jednak podczas ich użytkowania należy zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim tego typu elementy wyposażenia nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli w domu znajdują się zwierzęta (np. psy lub koty) oraz małe dzieci. W przypadku pupili istnieje niestety duże ryzyko zadrapania materiału np. podczas zabawy. Niejednokrotnie może się okazać, że koszty naprawy są bardzo wysokie, a w skrajnym wypadku uszkodzeń nie da się już pozbyć. W przypadku małych dzieci trzeba przygotować się na ryzyko zabrudzenia skóry. Jeśli marzy się nam skórzana kanapa lub fotel, warto poczekać z zakupem. Jak widać, oba materiały mają swoje wady i zalety, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy, zanim zdecydujemy się na konkretny model.