Wygodne fotele do salonu – czym wyróżniają się modele w stylu loftowym?

 

Połączenie minimalizmu i eklektycznego charakteru mebli oraz dodatków to określenie, które najlepiej opisuje styl loftowy. Na taką aranżację decyduje się coraz więcej osób, a zwłaszcza mieszkańcy dawnych obiektów przemysłowych, które zostały przekształcone przez deweloperów w pełnoprawne mieszkania. Moda na tego typu aranżacje przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Lofty rozwijały się zwłaszcza w Nowym Jorku. Poprzemysłowe wnętrza stopniowo przekształcano w mieszkania, jednocześnie zachowując wyjątkowy klimat i oryginalne cechy pierwotnych budynków. Dziś takie aranżacje uchodzą nie tylko za bardzo modne, ale również stylowe i nietuzinkowe. Czym dokładnie się wyróżniają i jak należy dopasować meble do tego typu wystroju?

Cechy charakterystyczne mieszkań w stylu loftowym

Opisywany sposób aranżacji jest szczególnie lubiany przez osoby, które cenią oryginalne rozwiązania architektoniczne i indywidualne podejście do wystroju. Dziś oczywiście nie trzeba kupować mieszkania w dawnej fabryce, aby móc pozwolić sobie na stworzenie loftowej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli marzy się nam loft z prawdziwego zdarzenia, konieczne mogą być prace wyburzeniowe w mieszkaniu, tak aby uzyskać możliwie największą przestrzeń. To właśnie duży i minimalistycznie urządzony pokój stanowi serce mieszkania w tym stylu. Wnętrze powinno być jednocześnie dość surowe i oszczędne w formie, co jest typowe dla pomieszczeń industrialnych. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 

  • Najważniejszym zadaniem jest wygospodarowanie możliwie największej przestrzeni, w której znajdzie się m.in. nowoczesny narożnik do salonu, a także podstawowe meble. Należy zacząć od pozbycia się niepotrzebnych ścian działowych. Uzyskana w ten sposób przestrzeń zostanie następnie podzielona na odpowiednie strefy, które zostaną wydzielone poprzez dopasowanie konkretnych elementów wystroju.

 

  • W loftach króluje beton i cegła. Wiele osób decyduje się na celowe ich odsłonięcie. Można także zrezygnować z malowania np. głównej ściany, która stanie się jednocześnie dekoracją. Kolejną charakterystyczną cechą stylu loftowego są widoczne metalowe rury, okablowanie oraz instalacje. Bardzo ważne jest odsłonięcie okien, tak aby wpuszczały jak najwięcej światła.

 

  • Jeśli chodzi o kwestie aranżacji, należy kierować się minimalizmem i prostotą. Wybierając np. nowoczesne narożniki, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Do loftów przeznaczone są okazałe meble, również modele modułowe. Najlepiej, żeby można było pomieścić w nich część rzeczy, gdyż styl loftowy opiera się na zachowaniu uporządkowanej przestrzeni.

 

Chociaż tak urządzone mieszkania wyróżniają się dość surowym klimatem, nie oznacza to, że nie mogą być jednocześnie przytulne. Odpowiedni wystrój pozwoli uzyskać ciepłą i przyjemną atmosferę w przestronnej i otwartej przestrzeni.

Czym wyróżniają się meble w stylu loftowym?

Jak zostało już wspomniane, sercem każdego mieszkania jest jedno duże pomieszczenie, które pełni jednocześnie funkcję salonu, jadalni, kuchni, biura, a czasami nawet sypialni. Taka przestrzeń jest podzielona np. za pomocą regałów, ażurowych ścianek czy innego wykończenia podłogi. Jeśli chodzi o same meble, mamy tutaj pewną dowolność. Styl loftowy można bowiem określić jako eklektyczny, a zatem pozwala on na zestawienie ze sobą elementów różnego pochodzenia. Dzięki temu wystrój będzie mocno spersonalizowany i zgodny z osobistymi potrzebami estetycznymi. W mieszkaniach bardzo często znajdziemy mieszankę mebli typowo industrialnych, retro, vintage, a nawet wykonanych własnoręcznie. Powinny one jednak stanowić połączenie drewna i metalu.

 

  • Świetną opcją do głównego pomieszczenia jest nowoczesny narożnik w formie modułowej. To bardzo funkcjonalny mebel, dzięki któremu będziemy w stanie odgrodzić przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku. Dzięki modułowej konstrukcji można dopasować go do faktycznych wymiarów pomieszczenia. Stonowana kolorystyka doskonale wpisze się w klimat loftu. Całość uzupełni prosty stolik na metalowych nóżkach z drewnianym blatem.

 

  • Alternatywną opcją są sofy nowoczesne wyposażone w metalowe nogi, które wyróżniają się surowym charakterem. Prosta forma sprawia, że mebel prezentuje się bardzo elegancko i znakomicie sprawdzi w każdym salonie. Jeśli chodzi o paletę barw, najlepiej wybierać chłodne kolory, które znakomicie współgrają z ceglaną ścianą. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza brązy i szarości.

 

W przypadku innych mebli można zdecydować się np. na wygodne fotele do salonu w stylu retro. Masywne oparcie i siedzisko zapewniają wysoki komfort użytkowania, a głębokie pikowania sprawiają, że fotel prezentuje się nietuzinkowo. Wiele osób decyduje się też na metalowe regały oraz inne dodatki wykonane z elementów przemysłowych. Znakomitą dekoracją w mieszkaniu loftowym będą także przesuwne drzwi wykonane ze szkła i metalu. Jako wyposażenie jadalni najlepiej sprawdzą się krzesła barowe oraz podwyższony barek pełniący funkcję stołu. W sypialni powinno znaleźć się z kolei łóżko z metalowym stelażem. W loftach duże znaczenie ma oświetlenie. Świetny efekt zapewnią nam lampy przemysłowe lub klimatyczne wiszące żarówki. Kwintesencją takich aranżacji jest duża, otwarta przestrzeń, minimalizm oraz niewymuszona elegancja.