Krzesła tapicerowane do salonu – jak wyczyścić materiał?

 

Meble tapicerowane cieszą się bardzo dużą popularnością, co wynika z ich wysokiego komfortu użytkowania oraz funkcjonalności. Niemniej jednak chcąc cieszyć się atrakcyjnym wyglądem mebla przez długi czas, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oraz szybkie działanie, jeśli na powierzchni pojawią się zabrudzenia. Jest to najlepszy sposób na zachowanie ich świeżości na długie lata. Choć samodzielne czyszczenie może wydawać się trudne, w praktyce wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty oraz pamiętać o kilku zasadach.

Jak dbać o tapicerkę mebli?

Obecnie produkowane meble wypoczynkowe są pokrywane różnymi materiałami obiciowymi. W praktyce im wyższej jakości są wybrane przez nas elementy wyposażenia, tym bardziej wytrzymała jest tkanina. Przejawia się to nie tylko w większej odporności na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, ale również na blaknięcie materiału. Wybierając łóżko sypialniane tapicerowane w nowoczesnym wydaniu, możemy także liczyć na stosunkowo łatwe jego czyszczenie. Niektóre mikrowłókna wyróżniają się właściwościami plamoodpornymi, a ich struktura utrudnia głębokie wnikanie zabrudzeń. Niemniej jednak podstawowa zasada dotycząca utrzymania mebli tapicerowanych w czystości opiera się na bieżącym usuwaniu wszystkim plam, gdy tylko zauważymy ich obecność. Pamiętajmy także, że każdy materiał z upływem czasu wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Wynika to z faktu, że brudzi się od samego użytkowania. O jakich zasadach trzeba zatem pamiętać?

 

  • Oprócz czyszczenia wskazane jest również odkurzanie mebli tapicerowanych, przynajmniej raz w miesiącu. Warto robić to częściej, jeśli zdarza się nam jeść posiłki i przekąski podczas siedzenia na kanapie w salonie. To samo dotyczy posiadaczy zwierząt, które regularnie gubią sierść.

 

  • Metody czyszczenia powinny być dopasowane do rodzaju tkaniny obiciowej, z jaką mamy do czynienia w przypadku danego mebla. Preparaty mogą różnić się, w zależności od tego, czy element wyposażenia został pokryty tkaniną bawełnianą, aksamitem, welurem czy sztruksem. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku mebli pokrytych skórą, zwłaszcza naturalną.

 

  • Wezgłowie tapicerowane pokryte tkaniną bawełnianą powinno zostać w pierwszej kolejności dokładnie odkurzone. Kolejnym krokiem jest nałożenie preparatu przeznaczonego do tego rodzaju materiału. Bardzo często ma on postać pianki lub proszku. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie zamoczyć wypełnienia pod tkaniną. W przypadku takich materiałów jak welur, sztruks czy aksamit konieczne jest czyszczenie zgodnie z kierunkiem włosia. Jeśli włókna będą posklejane, można wysuszyć je za pomocą suszarki.

 

  • Łóżko sypialniane tapicerowane pokryte naturalną skórą powinno być czyszczone wyłącznie preparatami przeznaczonymi do takiego rodzaju materiału. Należy unikać mocnych detergentów, gdyż mogą one trwale uszkodzić skórę i spowodować przebarwienia.

 

Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu zaleca się wykonanie próby na niewielkim, najlepiej niewidocznym fragmencie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas środek jest bezpieczny.

Jakie produkty sprawdzą się do czyszczenia tapicerki?

Chociaż domowe sposoby usuwania zabrudzeń cieszą się popularnością, nie zawsze są skuteczne. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego preparatu, który zawiera efektywnie, a jednocześnie bezpiecznie działające składniki. Środek SOFA CARE to dobry wybór niezależnie od tego, czy chcemy wyczyścić łóżko tapicerowane 200x200, krzesło, czy kanapę. Substancje aktywne wnikają w głąb tkaniny, jednocześnie rozpuszczając znajdujący się tam brud oraz złuszczony naskórek. Takie działanie wpływa na ograniczenie rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy. Preparat nie pozostawia nieestetycznych zacieków ani smug. Po aplikacji tkanina jest nie tylko wyczyszczona, ale również odświeżona. Oprócz tego możliwe jest wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Regularne stosowanie preparatu wpłynie na ograniczenie zabrudzeń i kurzu.

 

Czyszczenie to jeden krok. Osoby, które chcą bardziej zadbać o wygląd swoich mebli, a przy tym wydłużyć ich żywotność powinny także pamiętać o impregnacji. Przykładem takiego preparatu jest SOFA PROTECTOR. W tym przypadku aktywne składniki wnikają w strukturę włókien i wiążą się z nimi, jednocześnie tworząc specjalną powłokę. Jest ona w stanie skutecznie odpychać zarówno zabrudzenia, jak i wodę. W efekcie tapicerka nie będzie chłonąć wilgoci, tłuszczu oraz potu. To z kolei przełoży się na łatwiejsze czyszczenie. Warto pamiętać, że preparat nie ogranicza paroprzepuszczalności, dlatego wilgoć może łatwo opuścić strukturę tkaniny. To z kolei minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i pleśni.

 

Krzesła tapicerowane, a także kanapy i łóżka są oczywiście narażone na dużo poważniejsze zabrudzenia niż te powstające na skutek codziennego użytkowania. Ślady po mazakach, gumie do żucia lub tuszu mogą być trudne do usunięcia domowymi sposobami. W takim przypadku warto mieć na wyposażeniu specjalistyczny preparat do usuwania zabrudzeń, taki jak STAIN ELIMINATOR. Z jego pomocą można pozbyć się trudnych plam, nierozpuszczalnych w wodzie. Regularne czyszczenie oraz impregnacja to zabiegi, które wydłużą żywotność mebli, dlatego zdecydowanie warto o nich pamiętać.