Skórzany fotel – jak należy o niego dbać?

 

Skórzane meble to inwestycja na długie lata oraz spory wydatek, dlatego niezwykle ważną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja oraz pielęgnacja. Jeśli będziemy dbać o sofy i fotele w należyty sposób, odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i będą elegancką ozdobą salonu. Warto też pamiętać, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż mierzenie się z konsekwencjami zaniedbań. Ponadto kluczowe jest zdobycie informacji na temat czynności, których nie należy wykonywać, jeśli mamy np. skórzaną sofę. Jak wygląda to praktyce?

Kanapy skórzane – czego należy unikać?

Na początek należy zaznaczyć jakie czynniki mają negatywny wpływ na stan skórzanych mebli. Pierwszym z nich jest kontakt z dużą ilością wody. Trzeba za wszelką cenę unikać rozlewania napojów, a także nie pozostawiać np. mokrych kurtek na powierzchni. Im częściej zdarzają się takie wypadki, tym gorzej będzie wyglądać materiał. Kolejnym czynnikiem jest suche i ciepłe powietrze, które może powodować nadmierne wysuszenie materiału, co również obniży walory estetyczne. Sofy skórzane nie powinny być nigdy czyszczone silnie działającymi środkami chemicznymi, gdyż mogą one spowodować odbarwienia na materiale i trwale go uszkodzić.

 

Niestety meble wykonane ze skóry nie są najlepszym wyborem dla posiadaczy zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Jeśli nasz zwierzak lubi drapać różne elementy wyposażenia, jest duża szansa, że nowy fotel wkrótce będą „ozdabiać” głębokie rysy na obiciu. Czasami wystarczy chwila nieuwagi np. podczas zabawy z pupilem, a konsekwencje będą bardzo kosztowne. Warto mieć na uwadze fakt, że wymiana skórzanego obicia wiąże się z dużym wydatkiem. Z zakupem mebla powinny wstrzymać się też osoby, które przygotowują się na nadejście dziecka lub są rodzicami kilkulatka. Niestety w tym przypadku ryzyko przypadkowego uszkodzenia również jest spore.

Jak wygląda pielęgnacja mebli ze skóry?

Ogólna zasada jest taka, że do skórzanych mebli trzeba podchodzić delikatnie i z wyczuciem. Nie powinno się stosować mocno namoczonych szmatek i gąbek. Jeśli zależy nam na przetarciu na mokro, lepiej wykorzystać lekko wilgotną ściereczkę. W razie przypadkowego poplamienia tapicerki, konieczne jest możliwie najszybsze usunięcie plamy. W przeciwnym wypadku pozostaną po nich nieestetyczne ślady. Unikajmy również detergentów zawierających alkohol lub naftę oraz innych, na których nie ma widocznej informacji o tym, że nadają się do skóry. Jakie są zatem zasady prawidłowej pielęgnacji?

 

  • Jedną z najlepszych opcji jest zaopatrzenie się w odpowiednie preparaty od razu po zakupie mebla. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z wiedzy sprzedawcy, który dopasuje środek do konkretnego rodzaju skóry.

 

  • Pierwszy zabieg konserwujący powinien mieć miejsce, gdy tylko sofa lub kanapa znajdą się w mieszkaniu. Dzięki temu kolejne zabiegi będą szybsze i łatwiejsze, a jednocześnie od razu zabezpieczymy meble i zminimalizujemy ryzyko pojawienia się trudno usuwalnych zabrudzeń.

 

  • Sam proces czyszczenia i konserwacji powinien odbywać się 2–4 razy w roku, w zależności od tego, jaki jest rodzaj skóry oraz jak mocno wyeksploatowany jest mebel. Świetną opcją są gotowe zestawy, które z jednej strony pomogą w usunięciu zabrudzeń z powierzchni, a z drugiej zabezpieczą przed wysychaniem i pękaniem. Delikatny środek myjący na bazie wody nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby uszkodzić skórę. Jego stosowanie to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń wywołanych przez działanie zabrudzeń.

 

  • Dokładne czyszczenie to jeden krok, drugim jest aplikacja kremu ochronnego. Wyróżnia się on działaniem konserwującym i impregnującym. Dzięki temu skutecznie chroni przed wodą, alkoholem oraz olejem. W wyniku jego działania na powierzchni mebla tworzy się niewidoczna powłoka powstrzymująca zabrudzenia przed wniknięciem w głąb. Co więcej, podczas kolejnego czyszczenia będziemy usuwać właśnie zabrudzoną powłokę, a nie czyścić bezpośrednio skórę.

Jak usunąć trudne plamy ze skóry?

Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli maksymalnie dbamy o skórzane fotele, jest duża szansa, że powierzchnia zostanie zabrudzona przypadkiem np. przez gościa. Wieloletnie użytkowanie niestety może skutkować plamami spowodowanymi przez ubrania czy kosmetyki. Na szczęście nie oznacza to, że mebel nie nadaje się do uratowania. Z pomocą również przychodzą specjalistyczne preparaty stworzone z myślą o naturalnej skórze. Jednym z tych, który z pewnością okaże się przydatny, jest środek do usuwania przebarwień. Jeśli nasza sofa skórzana utraciła dawny blask z powodu widocznych śladów po dżinsach, szmince czy markerach to znak, że konieczne jest użycie właśnie takiego produktu.

 

Należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy w momencie, gdy plamy są świeże, dlatego zaleca się jak najszybsze działanie. Oprócz tego warto mieć na wyposażeniu środek przeznaczony do usuwania tłustych plam. Niejednokrotnie pozostają one na powierzchni w wyniku dotknięcia skóry brudnymi palcami. Jeśli z kolei chcemy przywrócić dawną świetność meblowi, który jest w naszej rodzinie już długie lata, przydatny będzie preparat do regeneracji.